Brak orgazmu u kobiet – jakie są jego przyczyny i jak się go leczy?
Chociaż coraz śmielej mówi się o tym, że w strefie intymnej to nie orgazm jest najważniejszy, trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że jego chroniczny brak są nie tylko frustrujące, ale mogą prowadzić do wielu przykrych konsekwencji. Do gabinetów psychologów i psychoterapeutów przychodzi wiele par, które w pierwszej kolejności zgłaszają problem nie w pożyciu intymnym, a w związku – jednak to brak orgazmu, a co za tym idzie satysfakcji z seksu prowadzi w tym przypadku do nieporozumień, które przekładają się na życie codzienne. Jakie są przyczyny braku orgazmu u kobiet?
Anorgazmia – przyczyny braku orgazmu
Anorgazmia, czyli brak orgazmu, to problem dotykający obie płcie. Jednak mężczyźni częściej borykają się z brakiem wzwodu lub przedwczesnym wytryskiem, a brak orgazmu w większości dotyczy kobiet. Wynika to zarówno z anatomii u obu płci, jak i z uwarunkowań natury psychicznej. Główną przyczyną braku orgazmu u kobiet są psychologiczne. Troski zarówno dotyczące życia zawodowego, jak i rodzinnego to krótka droga do zaburzeń orgazmu.
Badania przeprowadzane na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci są jednak optymistyczne – w 1992 roku aż 24% kobiet przyznawało, że ma problem z osiąganiem orgazmu w trakcie stosunku, a wyniki badań z 2002 roku mówiły o 8%. Chociaż różne badania oferują nam różne statystyki na ten temat, dają one nadzieję, że zmiany społeczno-kulturowe, jakie zaszły w naszym społeczeństwie uchroniły część kobiet przed brakiem orgazmu o podłożu psychologicznym.
A jakie są inne przyczyny braku orgazmu? Są to przede wszystkim zmiany anatomiczne, do których dochodzi w wyniku ciąży, porodu lub menopauzy. Również zaburzenia hormonalne mogą prowadzić do zaburzeń orgazmu. Zmiany anatomiczne mogą być też pierwotne i nierzadko są przyczyną bólu, który znacząco utrudnia osiąganie satysfakcji seksualnej. Należy jednak pamiętać, że zmiany w budowie macicy lub pochwy nie muszą skutkować dolegliwościami bólowymi, by utrudniać lub uniemożliwiać szczytowanie podczas stosunku.
Jak leczy się brak orgazmu?
Aby podjąć skuteczną terapię, w pierwszej kolejności należy rozpoznać przyczynę braku orgazmu. Jeśli ma on podłoże psychologiczne, konieczna jest wizyta u psychologa lub psychoterapeuty. W przypadku zaburzeń hormonalnych wdrożone powinno być przez lekarza endokrynologa leczenie farmakologiczne. Zmiany w budowie narządów płciowych leczone są natomiast w zakresie ginekologii estetycznej. Rodzaj zabiegu dobierany jest na podstawie badań pacjentki. Zabieg O-shot polega na uwrażliwieniu łechtaczki kwasem hialuronowym. Jest to zabieg stosunkowo mało inwazyjny i nie wymaga rekonwalescencji. Wykonuje się go w przypadku obniżonego libido i braku orgazmu wynikającego z obniżonej wrażliwości łechtaczki. Modelowanie i powiększanie warg sromowych kwasem hialuronowym to zabieg rekomendowany w przypadku suchości pochwy, która prowadzi do braku orgazmu, dyskomfortu, a nawet bólu podczas stosunku. To tylko niektóre z proponowanych w naszej klinice metod terapeutycznych.
Ponadto pacjentki skarżące się na bolesne stosunki często znajdują pomoc u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Nierzadko terapia łączona to najskuteczniejsza metoda walki z brakiem orgazmu, jednak każdy przypadek jest inny i należy konsultować go i leczyć w sposób indywidualny.
Wszystkie pacjentki z zaburzeniami orgazmu i problemem bolesnych stosunków, wynikającymi ze zmian anatomicznych czy suchości pochwy zapraszamy do naszej kliniki. Na podstawie szczegółowych badań dobierzemy najefektywniejszą metodę terapeutyczną, dzięki której poprawi się komfort życia codziennego i zwiększy satysfakcja z życia seksualnego.