Najważniejsze informacje na temat

Jak wrócić do formy po porodzie?

Ciąża i poród to jedne z najważniejszych etapów w życiu każdej mamy. Jednocześnie to bardzo wymagający czas, który zmienia ciało (i nie tylko) kobiety, a zmiany te w różnym stopniu utrzymują się wiele tygodni, a nawet miesięcy po narodzeniu dziecka. Wiele świeżo upieczonych mam zastanawia się, jak wrócić do formy po porodzie – jak zrzucić zbędne kilogramy, zadbać o skórę, a także o sferę intymną w związku. Podpowiadamy, jak zadbać o zdrowie i urodę po urodzeniu dziecka.

Aktywność fizyczna przed ciążą i w trakcie ciąży oraz pielęgnacja skóry

Aby powrót do formy po porodzie był możliwie najłatwiejszy i przebiegał najkrócej, warto zadbać o formę jeszcze przed zajściem w ciążę. Aktywność fizyczna to jeden z kluczowych elementów naszego dobrostanu - pozytywnie wpływa na nasze ciało i naszą duszę. Regularnie zażywając ruchu przed ciążą, nie tylko łatwiej będzie nam zadbać o formę w oczekiwaniu na poród, ale także o formę po porodzie. Treningi siłowe, aerobowe, spacery i spontaniczna aktywność, tzw. NEAT, czyli wybieranie schodów zamiast windy czy roweru zamiast samochodu to najskuteczniejsza metoda, by utrzymywać dobrą formę na co dzień. Warto także zapewnić odpowiednią pielęgnację skóry - codzienne stosowanie kosmetyków odżywiających i nawilżających w połączeniu z automasażem są tutaj kluczowe.

Jeśli stan zdrowia pozwala i zgodę wyraził lekarz, aktywność fizyczną warto utrzymać w trakcie ciąży. Jeśli dotychczas nie prowadziłyśmy aktywnego trybu życia, spacery, joga i inne dozwolone przez lekarza formy aktywności będą optymalne. Aktywne przed ciążą kobiety mogą kontynuować treningi pod okiem lekarza, oczywiście dostosowując poziom intensywności do aktualnych możliwości. Aby po urodzeniu dziecka skuteczniej uporać się z luźną skórą na brzuchu i rozstępami, stosujmy kosmetyki, wykonując automasaż na brzuchu i piersiach. W utrzymaniu skóry na piersiach w dobrej kondycji pomogą też ćwiczenia na mięśnie klatki piersiowej. Pamiętajmy również o zbilansowanej diecie - w ciąży jemy dla dwojga, a nie za dwoje. Stopniowo zwiększajmy kaloryczność posiłków, mając na uwadze zapotrzebowanie sprzed ciąży. Skupmy się na jakości przygotowywanych posiłków.

Jak wrócić do formy po porodzie? Jak zgubić zbędne kilogramy?

Powrót do formy po porodzie to indywidualna kwestia każdej z nas, dlatego w żadnym wypadku nie należy sugerować się historią koleżanki czy influencerki. Jeśli chodzi o kwestię kilogramów na plusie, główną rolą w ich redukcji odgrywa dieta. Jednak i tutaj trzeba być ostrożnym, szczególnie jeśli karmimy piersią. Podobnie, jak podczas ciąży, należy odpowiednio obliczyć swoje zapotrzebowanie z uwzględnieniem kp - i lepiej odjąć mniej kalorii i chudnąć bardzo powoli, niż za dużo. Najlepiej o pomoc poprosić dietetyka. Jeśli zaś chodzi o aktywność fizyczną, o powrocie do niej decyduje w pierwszej kolejności lekarz. Należy również o konsultację poprosić fizjoterapeutę uroginekologicznego, który zbada rozejście mięśni - jeśli będzie ono za dużo, nasz powrót do aktywności rozpoczniemy od zaleconych przez specjalistę ćwiczeń. Przede wszystkim zaś powrót do treningów powinien odbywać się stopniowo - a czas uzależniony jest od naszej aktywności przed i w trakcie ciąży, przebiegu porodu oraz tego, czy urodziłyśmy siłami natury czy poprzez cesarskie cięcie. Przyjmuje się, że jeśli nie ma dodatkowych przeciwskazań, kobiety po porodzie siłami natury mogą do ćwiczeń wrócić po 6 tygodniach, zaś po cesarskich cięciu po 12 tygodniach. Zawsze jednak jest to kwestia indywidualna.

Dobrą wiadomością jest jednak ta, że bez względu na to, czy jesteśmy w ciąży, czy już urodziłyśmy, czy w ogóle ciąży nie planujemy, spacery są znakomitą formą aktywności fizycznej, która doskonale wspiera proces odchudzania. Dlatego spacery z maluszkiem w wózku działają dobroczynnie nie tylko na dziecko, ale i na mamę.

Stan skóry brzucha poprawimy dzięki nieustannemu stosowaniu kosmetyków i automasażu. Jeśli nie ma przeciwwskazań, można wdrożyć szczotkowanie na sucho. Pomocne są także zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, które ujędrniają skórę i pomagają pozbyć się rozstępów.

Powrót do życia intymnego po porodzie

Zupełnie innym zagadnieniem jest powrót do życia seksualnego po porodzie. Tutaj również kluczowa jest opinia lekarza, która co do zasady zbieżna jest ze zgodą na powrót do ćwiczeń. Nie da się jednak ukryć, że poród - szczególnie siłami natury - zmienia nasze ciało również w okolicach intymnych. Sam poród, rozcięcie krocza i zszycie ujścia pochwy mogą znacząco wpływać nie tylko na satysfakcję seksualną, ale przede wszystkim na komfort kobiety w trakcie zbliżenia. W zależności od wyników konsultacji z lekarzem mogą być zalecone różnorodne zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej - np. zabieg o-shot. Innym rozwiązaniem, które może pomóc uporać się z oporną tkanką tłuszczową na brzuchu czy w okolicach ud i jednocześnie wymodelować piersi, jest lipotransfer piersi. Należy jednak pamiętać, że karmienie piersią jest przeciwwskazaniem do zabiegów i należy się z nimi wstrzymać, gdy przestaniemy karmić maluszka własnym pokarmem.

Powrót do formy po porodzie wymaga cierpliwości, powolnych i rozważnych działań z myślą o dobru swoim i dziecka. Warto się do tego przygotować jeszcze przed ciążą, jednak powrót do formy po ciąży jest w zasięgu każdej z nas. Nigdy nie jest za późno na wprowadzenie aktywności fizycznej i zmianę diety na zbilansowaną i zdrową. Zapraszamy do Kliniki Cuevas na zabiegi, które wspierają również mamy w ich powrocie do formy sprzed ciąży.