Najważniejsze informacje na temat

Obrzęki limfatyczne – skuteczne zabiegi i inne metody walki z opuchlizną limfatyczną

Obrzęki limfatyczne powodują nie tylko nieestetyczne opuchlizny, ale także boleści, a w dłuższej perspektywie czasu inne problemy zdrowotne. Jakie są przyczyny opuchlizny limfatycznej i jak skutecznie sobie z nimi radzić?

Czym jest limfa i jak powstaje opuchlizna limfatyczna?

Głównym zadaniem limfy – chłonki, czyli płynu chłonnego – jest regulacja płynów w organizmie. Prawidłowo funkcjonujący układ limfatyczny odprowadza od 2 do 3 litrów płynów, z którymi nie radzi sobie układ krwionośny. Ponadto układ limfatyczny odpowiada za redukowanie toksyn i innych zbędnych substancji z tkanek. Innymi funkcjami układu limfatycznego jest wchłanianie tłuszczów, a także produkcja limfocytów, które po kontakcie z bakteriami, wirusami, grzybami produkują przeciwciała. Pierwsza reakcja obronna organizmu zachodzi więc w układzie limfatycznym, a następnie aktywowane limfocyty przedostają się do układu krwionośnego.

Chociaż układ limfatyczny przypomina układ krwionośny, najważniejszą różnicą w ich budowie jest fakt, że płyny w układzie limfatycznym nie są pompowane – są one przeciskane. Niefizjologiczny zastój płynów powoduje wzmożoną produkcję płynów – dzieje się tak, by zwiększona ilość płynów skuteczniej przecisnęła zastój. Gdy jednak tak się nie staje, dochodzi do obrzęku limfatycznego. Najczęściej dotyczy on kończyn dolnych lub górnych (nierzadko asymetrycznie, tylko lewej lub prawej nogi bądź ręki), ale może dotyczyć każdej części ciała włącznie z twarzą. Do takich zastojów najczęściej dochodzi latem w upały oraz zimą w mrozy.

Opuchlizna limfatyczna – przyczyny

Najczęstszymi przyczynami obrzęków limfatycznych są: urazy, przewlekła niewydolność żył, choroby tkanki łącznej, stany zapalne naczyń chłonnych, powikłania operacyjne, terapie nowotworów złośliwych (chemioterapia i radioterapia). Do powstawania opuchlizn limfatycznych przyczynia się też brak ruchu, praca siedząca oraz otyłość. Rzadkością są przyczyny wrodzone, takie jak zbyt mała ilość naczyń włosowatych, aplazja (brak naczyń włosowatych), hipoplazja (wady w budowie naczyń włosowatych) czy choroba Milroya.

Skuteczne zabiegi na obrzęki limfatyczne

Aby zabiegi na obrzęki limfatyczne były skuteczne i bezpieczne, należy je prawidłowo zdiagnozować. Nie każda opuchlizna musi być efektem zastoju chłonki. Gdy już zostanie stwierdzony obrzęk limfatyczny, należy podjąć odpowiednie działania.

Drenaż limfatyczny to skuteczny zabieg, który pozwala usprawnić pracę całego układu. Może to być masaż, jednak skuteczniejszym jest mechaniczny drenaż, który zalecany jest w przypadku zaawansowanych obrzęków, ale także mniejszych opuchlizn, a nawet wspomagająco przy odchudzaniu. Ponadto zaleca się noszenie specjalistycznej odzieży uciskowej, zaleconej przez lekarza, wykonywania ćwiczeń, unikania noszenia obcisłej odzieży i nieprawidłowej postawy w ciągu dnia (np. zakładania nogi na nogę). W przypadku poważniejszych zmian konieczne jest podejmowanie innego rodzaju terapii, które zleca lekarz angiolog.

Obrzęku limfatycznego nie wolno lekceważyć, ponieważ nieleczone nieprawidłowości w pracy układu limfatycznego mogą prowadzić do upośledzenia odporności, stanów zapalnych tkanki łącznej i skóry, zapalenia naczyń chłonnych, zaburzeń neurologicznych oraz nowotworów (mięsaka limfatycznego).

Zapraszamy do Kliniki Cuevas na profesjonalny drenaż, który pobudzi chłonkę, przyniesie ulgę i zmniejszy ryzyko nawrotów obrzęków limfatycznych.