Przebarwienia posłoneczne – dlaczego i jak powstają? Jak się ich pozbyć?
Lato dawno już za nami – czas spędzany na plaży, w ogródku czy na balkonie na opalaniu to jedynie miłe wspomnienie. Niestety nierzadko po takich miłych wspomnieniach zostaje również niemiła pamiątka: przebarwienia po słońcu. Dlaczego i jak powstają, jak się ich pozbyć oraz jak się przed nimi chronić?
Jak powstają przebarwienia po słońcu?
Przebarwienia posłoneczne to dermatologiczne zaburzenie, które powstaje w wyniku nadmiernej produkcji barwnika, melaniny oraz nierównomiernym jej rozmieszczeniu. Za produkcję melaniny odpowiedzialne są melanocyty, które aktywują się pod wpływem promieni UVB. Dzieje się tak, ponieważ promieniowanie UVB pochłaniane jest przez naskórek, zwiększając pobudzenie receptora melanokortyny MCR1, który z kolei intensyfikuje aktywność tyrozynazy, której jednym z podstawowych funkcji jest udział w melanogenezie.
Zwiększona reaktywność tyrozynazy przyczynia się do powstawania w większych niż zazwyczaj ilościach barwnika, który w wyniku nadprodukcji nie jest równomiernie rozprowadzany. W wyniku tego powstają przebarwienia posłoneczne - nieestetyczne plamy, których wcale nie tak łatwo się pozbyć.
Przebarwienia posłoneczne - przyczyny powstawania
Znamy już genezę przebarwień posłonecznych, teraz poznajmy przyczyny ich powstawania. To, czy u kogoś pojawia się ich więcej, mniej lub w ogóle zależne jest od wielu czynników, przede wszystkim od:
- stosowania ochrony przeciwsłonecznej
- od zaburzeń hormonalnych
- od stosowania leków fotouczulających
- od stosowania antykoncepcji hormonalnej
- od karnacji
- od predyspozycji
Przed powstawaniem przebarwień posłonecznych chronią nas kosmetyki z filtrami UV, które blokują syntezę tyrozynazy. Im bardziej narażeni jesteśmy na promieniowanie słoneczne, tym większy filtr powinniśmy stosować. Pamiętajmy również o smarowaniu się filtrem po każdym wyjściu z wody i nie rzadziej niż co 2 godziny podczas opalania. Nie lekceważmy również promieni słonecznych, które oddziałują na nas na co dzień - nie tylko podczas opalania i nie tylko latem.
Usuwanie przebarwień posłonecznych
Im mniejsze i świeższe przebarwienia, tym większe szanse, by skutecznie zmniejszyć ich widoczność domowymi sposobami. Kremy z witaminą A, C i E, kwasem salicylowym, kojowym i azelainowym, arbutyną i niacynamidem w pewnym stopniu redukują przebarwienia posłoneczne, nie są jednak w stanie całkowicie ich usunąć.
Jedyne skuteczne metody usuwania przebarwień po słońcu przynosi medycyna estetyczna. Laserowanie usuwanie przebarwień posłonecznych to metoda, po którą sięgamy późną jesienią, zimą i wczesną wiosną, gdy ryzyko ekspozycji na słońce maleje. Przed i po zabiegach laserowych należy bowiem skutecznie i całkowicie chronić skórę przed promieniami UV przez czas wskazany przez specjalistę.
Zapraszamy na skuteczne usuwanie przebarwień po słońcu - zadbaj o promienną skórę, wolną od zmian dermatologicznych.