Resurfacing laserowy
Laserowy resurfacing twarzy to szybka i przede wszystkim bezpieczna procedura. W przeciwieństwie do peelingów chemicznych i dermabrazji, pozwala na precyzyjną kontrolę głębokości penetracji.
Resurfacing laserowy wykonuje się laserem Er: YAG w technice frakcjonowania skóry. Zabieg sprawia, że tekstura naskórka zmienia się na gładką, rozjaśnioną, bez widocznych porów, zmarszczek i innych niedoskonałości. W wersji bardziej intensywnej działa ujędrniająco, ponieważ pobudza syntezę kolagenu.
Na czym polega laserowy resurfacing twarzy?
Za pomocą lasera Er: YAG tworzymy w skórze setki tysięcy niewidocznych gołym okiem mikrouszkodzeń, które przypominają kanaliki. Już jeden impuls tworzy od kilkudziesięciu do kilkuset mikrouszkodzeń. Technika frakcyjna wykorzystuje fakt, że punktowe uszkodzenia są otoczone zdrową tkanką. Dzięki temu regeneracja przebiega szybko - cera staje się odmłodzona, ujędrniona i wygładzona. Naświetlanie frakcyjne jest bardziej komfortowe dla pacjenta, dzięki czemu prowadzący zabieg może stosować wyższe poziomy fluencji na naświetlanych punktach.
Wskazania do resurfacingu twarzy:
- zmarszczki, wiotkość skóry
- matowa, ziemista i szorstka cera
- skóra palacza
- rozszerzone ujścia gruczołów łojowych i łojotok
- uszkodzenia posłoneczne
- fotostarzenie
- niektóre przebarwienia, blizny potrądzikowe
Rodzaje resurfacingów i peelingów laserowych
LEKKIE ZŁUSZCZANIE (RESURFACING ŁAGODNY, LIGHT PEEL)
Aby odświeżyć skórę, wykonujemy minimalnie ablacyjny resurfacing (lub Light Peel) w trybie MSP. Zabieg zwykle nie wywołuje zaczerwienienia, ewentualnie pojawia się jednodniowe lekkie zaczerwienienie. Polecamy go osobom młodszym w celu ujednolicenia kolorytu, wygładzenia tekstury naskórka, redukcji rozszerzonych porów, zmniejszenia łojotoku czy przebarwień pozapalnych. W celu uzyskania reakcji kolagenowej, która da efekt ujędrnienia, podajemy do skóry większą ilości ciepła. W tym celu stosujemy większą szerokość impulsu przy tych samych ustawieniach mocy. Tego typu zabiegi wiążą się z odrobinę dłuższą rekonwalescencją. Tryb SP powoduje 2-dniowe zaczerwienienie, a LP – trzydniowe.
ŚREDNIE ZŁUSZCZANIE (RESURFACING ŚREDNIOGŁĘBOKI, MEDIUM PEEL)
Średnie złuszczanie daje bardziej widoczne efekty, ale wymaga dłuższego czasu gojenia zarówno w wersji frakcyjnej jak i całostrefowej.
Może wystąpić lekkie zaczerwienienie, a gdy zaczerwienienie zniknie, skóra nabierze brązowego odcienia. Łuszczenie się skóry rozpoczyna się w ciągu 2-5 dni od zabiegu. Ta wersja zabiegu zwana jest powszechnie „peelingiem Las Vegas”.
GŁĘBOKIE ZŁUSZCZANIE (GŁĘBOKI RESURFACING, DEEP PEEL)
To najgłębszy resurfacing laserowy, który dociera do warstwy papilarnej skóry właściwej. Przeznaczony jest dla osób z wyraźnymi objawami starzenia - przebarwieniami, zmarszczkami, bruzdami, bliznami i zwiotczałą skórą. U pacjentów wystąpi silne, intensywne zaczerwienienie (czerwień pomidora) przez okres do 10 dni. Zaczerwienienie zwykle zaczyna ustępować do 5. dnia po zabiegu.