Najważniejsze informacje na temat

Szczupła talia – jak uzyskać talię osy?

Szczupła talia to synonim kobiecości - a dokładniej kobiecej figury. Pełne biodra, proporcjonalny biust i szczupły brzuch to cel, który obierają sobie kobiety od wieków. Niegdyś uzyskiwały go przede wszystkim zakładając gorsety, ale ten sposób stanowczo odradzamy. Efekt wizualny związany jest w tym wypadku ze ściskiem narządów wewnętrznych i osłabieniem mięśni core, co jest szkodliwe dla zdrowia. Obecnie znane są zdrowe, skuteczne i trwałe sposoby na talię osy, a ich dodatkowym atutem jest piękna figury nie tylko w sukience, kombinezonie czy dopasowanym topie, ale i w kostiumie kąpielowym i bieliźnie. Jak wypracować szczupłą talię, jakich błędów unikać i jak można sobie pomóc w uzyskaniu wymarzonej figury?

Szczupła talia - zacznij od zbilansowanej diety

Dieta to styl żywienia, a nie krótka chwila, którą obieramy na kilka tygodni, by zrzucić zbędne kilogramy. Dlatego, aby wypracowany efekt utrzymał się na dłużej (a właściwie już na zawsze) konieczne jest wdrożenie zbilansowanej diety. Jeśli mamy kilka nadprogramowych kilogramów, zacznijmy od diety redukcyjnej - obliczając swoje zapotrzebowanie kaloryczne z jednego ze wzorów (wzór Miffina lub Harrisa-Benedicta) lub za pomocą dostępnych w Internecie kalkulatorów (najlepiej posłużyć się trzema kalkulatorami i uśrednić wyniki) oraz odejmując od całkowitego zapotrzebowania kaloryczne (CPM) 200 kalorii, otrzymujemy wartość, od której należy zacząć redukcję. W razie potrzeby (zastoju) możemy obcinać wartość o kolejne 100 kalorii. Jeśli do zrzucenia mamy więcej niż kilka kalorii, obliczenia będzie trzeba powtarzać, ponieważ wraz z malejącą wagą zmienia się nasze zapotrzebowanie. Pamiętajmy również, by na ujemnym bilansie utrzymywać się nie dłużej niż 2 miesiące, po których na 2-4 tygodni należy wrócić na tzw. zero kaloryczne - chwilowe zwiększenie spożywanych kalorii pomoże nam odbudować metabolizm i da chwilę wytchnienia organizmowi. Po tej przerwie i ponownym wyliczeniu CPM ponownie możemy wrócić na redukcję.

Dieta powinna być zbilansowana - oparta przede wszystkim na zdrowym produktach, takich jak warzywa, węglowodany złożone, zdrowe tłuszcze, owoce, nasiona. Możemy jednak wpleść w dietę (uwzględniając kaloryczność) pewne przekąski - np. domowe desery czy domowa pizza. Mogą one stanowić nie więcej niż 20% diety, a najlepiej, by były one 10% naszej diety. Dzięki takiemu menu łatwiej będzie nam wytrwać w postanowieniach i zadbamy o nasze samopoczucie.

Obserwujmy również nasz organizm. Niektóre produkty mogą nam nie służyć, wywołując dyskomfort, np. wzdęcia, które uniemożliwią nam wypracowanie szczupłej talii.

Aktywność fizyczna a szczupła talia - dlaczego warto być aktywnym?

Redukcja - choć służy poprawie zdrowia poprzez zrzucenie zbędnych kilogramów - nie jest dla naszego organizmu stanem optymalnym. Chcąc oszczędzać zapasy zgromadzone w tkance tłuszczowej, będzie on również pobierał zapasy energii z tkanki mięśniowej. To nie jest dobra wiadomość, ponieważ mięśnie chronią nas przed kontuzjami, dają siłę i zapewniają lepszy metabolizm, tak bardzo cenny w redukcji masy ciała. Aby tego uniknąć, powinnyśmy ćwiczyć. Najlepiej sprawdzają się treningi siłowe, które najefektywniej chronią tkankę mięśniową przed redukcją dzięki intensywnym bodźcom. Chociaż podczas samych treningów siłowych tracimy mniej kalorii niż podczas ćwiczeń aerobowych, to właśnie ten rodzaj aktywności sprawi, że po redukcji nasza sylwetka nie będzie skinny fat (pozornie szczupła, ale pozbawiona jędrności), a wyrzeźbiona i proporcjonalna. Oczywiście ćwiczenia aerobowe (bieganie, jazda na rowerze czy rolkach, pływanie, taniec, marszobiegi) również są wskazane - podkręcają one metabolizm i wzmacniają naszą wydolność.

Odpowiednie ćwiczenia będą naszym sprzymierzeńcem nie tylko w redukcji masy ciała, ale również w wyrzeźbieniu szczupłej talii. Pomogą nam w tym przede wszystkim ćwiczenia na wzmocnienie core (mięśni głębokich) - wszystkie odmiany deski (plank) z naciskiem na deski boczne. Warto także skupić się na rzeźbieniu mięśni pośladkowych oraz ramion, które wyćwiczone optycznie zwężą naszą talię.

Unikajmy natomiast popularnego od pewnego czasu hula hop. Sporadyczna zabawa z kółkiem nam nie zaszkodzi, natomiast systematyczne treningi z hula hop osłabiają mięśnie dna miednicy.

Dieta i treningi to nie jedyne sposoby na szczupłą talię

Chociaż dieta i treningi są kluczowe, by w zdrowy sposób wypracować szczupłą talię, ale i zadbać o swoje zdrowie w sposób kompleksowy, mogą one nie przynosić pożądanych przez nas efektów - szczególnie jeśli zależy nam, by wypracować talię osy do zbliżającego się ślubu czy wakacji. Nie rezygnując ze zdrowego stylu życia, warto sobie pomóc. Szczupłą talię uzyskamy przede wszystkim dzięki liposukcji - redukcja tkanki tłuszczowej z brzucha będzie zbawienne dla osób z figurą jabłka. Możemy również zdecydować się na lipotransfer piersi. Wówczas pobrana z brzucha tkanka tłuszczowa zostanie wykorzystana do powiększenia i wymodelowania biustu, co dodatkowo optycznie wysmukli naszą talię.

Aby nasz brzuch prezentował się wspaniale nie tylko pod ulubioną sukienką, ale i w bikini, należy dbać o skórę. Jest to szczególnie ważne podczas diety redukcyjnej. Dzięki codziennym automasażom z wykorzystaniem ulubionego olejku lub balsamu unikniemy zwiotczenia skóry. Możemy również wspomóc się profesjonalnymi zabiegami.

Zapraszamy co Kliniki Cuevas - wspólnie ustalimy metody działania, byś jeszcze szybciej cieszyła się szczupłą talią i piękną, kobiecą sylwetką.